Świętowanie dnia 11 listopada dla każdego Krościeniaka przyjmuje dwojaki wymiar. Co roku ten dzień przypomina o kolejnych rocznicach odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. W tym dniu przypada również liturgiczne wspomnienie św. Marcina – patrona parafii w Krościenku Wyżnym, a co za tym idzie odpust parafialny.

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę rozpoczęła uroczysta eucharystia. Podczas liturgii wystawiono poczty sztandarowe: harcerzy ze Szczepu im. Stanisława Filara, Ochotniczych Straży Pożarnych z Krościenka Wyżnego i Pustyn oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Homilię wygłosił ks. Jacek Michno, który prowadził misje parafialne w Krościenku Wyżnym.

Po zakończonej mszy świętej przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego - licznie biorący udział w uroczystościach mieszkańcy gminy - udali się pod pomnik upamiętniający 100 - lecie odzyskania niepodległości. Konno towarzyszył im ubrany w lśniącą zbroję św. Marcin. Uroczystości przy pomniku poprowadzili harcerze 8. Drużyny Harcerskiej „Ventus” im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym: Gabriela Wojnar i Jakub Józefczyk. Wszyscy zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał wójt gminy, który w swoim wystąpieniu przywołał pamięć młodego, niespełna 14-letniego żołnierza, obrońcy Lwowa z 1918 r., którego trumnę złożono pod arkadami Pałacu Saskiego, jako grób nieznanego żołnierza. „Dlaczego, wspominam dzisiaj tego młodego człowieka? Dlatego, że takich jak on zginęły tysiące w walce o naszą wolność, a dzisiaj jest idealna okazja, aby o nich mówić. Mówić i wspominać z dumą.”

Po zakończeniu - poprowadzonej przez księdza misjonarza - modlitwy za Ojczyznę, jako wyraz pamięci dla ofiar poniesionych w imię wolności na przestrzeni wieków delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki biało-czerwonych goździków. Kwiaty złożyli: wójt gminy – Mateusz Liput wraz z zastępcą – Łukaszem Lorensem, w imieniu rady gminy, wiceprzewodnicząca rady - Beata Najbar i radny Tomasz Niżnik, ks. Jacek Michno razem z księżmi proboszczami parafii w Krościenku Wyżnym i Pustynach, przedstawiciele oświaty i wychowania naszej gminy: dyrektor szkoły podstawowej oraz dyrektor przedszkola samorządowego, a także Krzysztof Mazur w imieniu radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krościenku Wyżnym w składzie: Andrzej Glazar, Gabriel Glazar i Andrzej Kijowski.
Uroczystości zakończyło wykonanie przez orkiestrę dętą utworu: „My, Pierwsza Brygada” – pieśni I Brygady Legionów Polskich - dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

Koncert: „Cena Wolności”

O godz. 17:00 w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się koncert zatytułowany „Cena Wolności”, zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym oraz 8. Drużynę Harcerską „Ventus” im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym. Koncert poświęcony był pamięci ofiar złożonych przez Polaków na ołtarzu Ojczyzny.
Jako pierwszy wystąpił zespół SONG przygotowany przez Macieja Filara. Skład zespołu stanowili uczniowie i absolwenci naszej szkoły podstawowej. Młodzi artyści wykonali utwory o tematyce patriotycznej: Marsz I Brygady, Pytasz Mnie o Polskę, Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos, Gdzie są kwiaty z tamtych lat, Za wolność oraz Biały krzyż.
Następnie, harcerze przedstawili spektakl nawiązujący do walk o niepodległość Polski. Tło dla wystawianych scen stanowił śpiew pieśni patriotycznych, w wykonywanie których włączała się również zgromadzona na sali publiczność.

Zakończenie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości stanowił apel poświęcony pamięci poległych w walce o niepodległość Ojczyzny, który odbył się przy pomniku upamiętniającym 100 - lecie odzyskania niepodległości.