W dniu 10 października 2021 r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym odbyło się II Gminne Dyktando Ortograficzne pn. „Krościeńska Walka z Bykami”. Organizatorami zmagań o tytuł Gminnego Torreadora Ortografii byli Wójt Gminy Krościenko Wyżne oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Tekst dyktanda odczytali zaproszeni goście: Tomasz Olbratowski, Przemysław Skowron i Jacek Tomkowicz, dla którego był to powrót po latach do krościeńskiej szkoły.

Konkurs o tytuł „Gminnego Torreadora Ortografii” miał na celu przede wszystkim podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych, wyrobienie nawyku stosowania reguł ortograficznych, rozwijanie zainteresowań tajnikami poprawnej polszczyzny, integrację środowisk społecznych czy promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Skierowany był do wszystkich grup wiekowych, tak, aby umożliwić weryfikację umiejętności ortograficznych niezależnie od daty urodzenia. W sposób szczególny radość budzą zgłoszenia w kategorii „duety”, choćby takie, jak babcia z wnuczką. Ukazuje to, że cel jakim jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych również został zrealizowany. Uczestnicy zmierzyli się z tekstem zatytułowanym „Ballada o siekierniku”. Treść naszpikowana ortograficznymi trudnościami, z którą zmagali się „matadorzy” ortografii została przygotowana i poprawiona przez nauczycielki języka polskiego, Panie: Marię Marszałek, Iwonę Janochę, Alinę Kmonk, Katarzynę Marszałek i Renatę Słowik, którym składamy w tym miejscu serdeczne wyrazy uznania. 

Kategorie indywidualne, w których wybrano mistrzów ortografii to: JUNIOR (od 9 – 13 lat),  JUNIOR PLUS (od 14 – 18 lat), MEDIUM (od 19 – 50 lat), SENIOR (od 51 i starsi) oraz DUETY: rodzic z dzieckiem, babcia/dziadek z wnuczkiem,  sąsiad z sąsiadem, koleżanka z kolegą. Łącznie, swoich sił w dyktandzie spróbowało 36 osób.

W czasie sprawdzania prac przez komisję odbyło się spotkanie ze znanymi ze stacji RMF FM dziennikarzami i prezenterami radiowymi Tomaszem Olbratowskim, Przemysławem Skowronem i Jackiem Tomkowiczem. Na co dzień słucha ich ok. 9 milionów Polaków, tym razem uczestnicy krościeńskiego dyktanda mieli okazję ich zobaczyć oraz zadać im pytania. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii wykonywania zawodu dziennikarza, pracy w radiu, przygotowań do audycji czy klasycznego „dnia radiowca”.

Długą serię pytań i wyczerpujących temat odpowiedzi zakończył stand-up w wykonaniu zaproszonych gości.

Po zakończeniu programu przez radiowców przyszła pora na ogłoszenie wyników.

W kategorii JUNIOR zwyciężył Franciszek Bargiel, JUNIOR PLUS – Diana Szul, MEDIUM – Jadwiga Kielar, SENIOR – Tadeusz Matyja, natomiast najlepszy DUET stanowili: Łukasz Zygarowicz i Mateusz Podkul.

Spośród zwycięzców kategorii indywidualnych wyłoniono Gminnego Torreadora Ortografii, którym został Franciszek Bargiel.

 

Franciszek Bargiel - Gminny Torreador Ortografii

 

Na zakończenie, każdy uczestnik dyktanda otrzymał dyplom za udział, a laureaci poszczególnych kategorii dyplomy, upominki i pamiątkowe statuetki.

 

W linku poniżej znajduje się treść dyktanda, dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby się z nim zmierzyć.

"Ballada o siekierniku" - tekst dyktanda do pobrania.

Rozwiązanie dyktanda w linku pod zdjęciami.

 

"Ballada o siekierniku"