Kolejna „Dycha Siekiernika” za nami. 175 uczestników wśród dzieci i młodzieży m.in. z Krościenka, Krakowa, Mielca, Ustrzyk, Gorlic, Rudnika, Sanoka, Jasła. 260 zawodników na trasie „dychy”, „piątki” i nordic walking. Od Zagórza przez Rzeszów, Lublin, Częstochowę, Warszawę po Passavant-la-Rochèrew we Francji i Rejkiawik w Islandii. Kolejna edycja i kolejny rekord. Z roku na rok w zawodach bierze udział coraz więcej biegaczy. W tym roku to 435, w przyszłym chcielibyśmy przekroczyć 500.

Patronat nad imprezą objął Mateusz Liput wójt gminy Krościenko Wyżne i Dariusz Sobieraj radny sejmiku województwa podkarpackiego. Rywalizacja zgodnie z planem rozpoczęła punktualnie w samo południe. Pierwsi na linii startu razem z rodzicami stanęli najmłodsi. W wcześniejszych edycjach część rodziców niesiona pozytywnymi emocjami i chęcią zwycięstwa swojej pociechy po sygnale startu ruszała z takim impetem, że dziecko niesione za rękę często traciło kontakt z podłożem, krążąc tylko nóżkami tuż nad powierzchnią. Żeby wyeliminować takie sytuację w tym roku rodzic musiał biec/iść tuż za plecami dziecka i jedynie mógł dopingować syna lub córkę do szybszego tempa. Po najmłodszych ruszały kolejne roczniki biegaczy na coraz to dłuższych dystansach. W sześciu kategoriach wiekowych oddzielnie chłopcy i dziewczynki. Po zakończeniu rywalizacji najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody. Nikt nie opuścił zawodów z pustymi rękami. Wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami i poczęstunkiem.

Po najmłodszych przyszedł czas na „prawdziwą ucztę” dla biegaczy. Pierwszą grupą byli uczestnicy biegu głównego na 10 km „Dycha Siekiernika”. O godz. 14.00 odliczanie rozpoczął spiker zawodów Michał Połchłopek, a sygnał do startu uderzeniem w pień jedną z siekier ufundowanych przez firmę Cellfast  dał pomysłodawca całej Imprezy i twórca sekcji biegowej w Krościenku Wyżnym Janusz Szmyd. Pięć minut później na trasę ruszył „Siekierniczek” a po kolejnych pięciu minutach rozpoczęła się rywalizacja w nordic walking „Marsz Siekiernika”, również na dystansie 5 km. Wysoka temperatura jaka panowała w tym dniu dała w kość wielu uczestnikom. Trzy osoby zasłabły na trasie. Dwa psy, które towarzyszyły biegaczom nie wytrzymały odległości i upału. Czworonogi przekroczyły metę na plecach swoich opiekunów.

Drugi rok z rzędu zdarzyła się też niestety rzecz skandaliczna. Jacyś „dofcipnisie” w nocy powyrywali i pozmieniali oznaczenia trasy. Organizatorzy poprawili oznaczenia 2  godziny przed rozpoczęciem biegu, ale tuż przed startem i tak w kilku miejscach zostały zmienione. Jeżeli czytają ten tekst, to niech pomyślą co by mogło się stać gdyby osoby, które zasłabły w tym dniu na trasie, zasłabły by gdzieś poza trasą i nikt nie udzieliłby im pierwszej pomocy, ponieważ nikt by nie wiedział gdzie pobłądziły i gdzie są. W puli nagród dla uczestników jest 7500 zł, puchary i nagrody rzeczowe. Jeżeli osoby, którym przyszło do głowy robić takie „kawały” czytają ten tekst to niech spróbują sobie wyobrazić jakie mogły być konsekwencje ich głupiego zachowania.

Po za tym „incydentem” impreza przebiegła zgodnie z planem. Na mecie każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal w kształcie siekiery. Kawiarnia GOSiR na bieżąco serwowała bigos i kiełbaskę z grilla. Nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Przed wręczeniem pucharów i nagród zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, wśród wszystkich uczestników zawodów odbyło się losowanie diamentu ufundowanego przez Agnieszkę Windak i Krzysztofa Szłapa przedstawicieli firmy Mart Diamonds. W ubiegłej edycji biegu diament trafił do uczestniczki dychy siekiernika. W tym roku los trafił w ręce zawodnika. Pewnie gdzieś, jakaś pani bardzo się ucieszy z prezentu przywiezionego z Krościenka. Puchary i nagrody zwycięzcom wręczali Mateusz Liput wójt gminy Krościenko Wyżne, Dariusz Sobieraj radny sejmiku województwa podkarpackiego, Marek Aftanas radny powiatu krośnieńskiego i Rafał Przymusiński kierownik GOSiR w Krościenku Wyżnym.

 

 

Zwycięzcy w biegach dzieci i młodzieży:

 

Dziewczynki : rocznik 2014 i młodsi

I miejsce – Julia Podkul ( Krościenko Wyżne)

II miejsce – Marcelina Lorenc ( Łężany)

III miejsce – Lena Cieśłik (Jasło)

 

Chłopcy : rocznik 2014 i młodsi

I miejsce – Natan Staszewski (Krościenko Wyżne)

II miejsce – Tadeusz Stadler (Krosno)

III miejsce – Adrian Baran (Jodłowa)

 

Dziewczynki : rocznik 2012 - 2013

I miejsce – Emilia Staszewska (Krościenko Wyżne )

II miejsce – Michalina Glazar (Krościenko Wyżne)

III miejsce – Lena Rutkowska (Korczyna)

 

Chłopcy : rocznik 2012 - 2013

I miejsce – Jakub Sokołowski (Iwonicz)

II miejsce – Jeremiasz Patla (Rzeszów)

III miejsce – Oliwier Wójcik (Krościenko Wyżne)

 

Dziewczynki : rocznik 2010 - 2011

I miejsce – Zuzanna Jędrzejewska (Rudnik)

II miejsce – Hania Przymusińska (Krościenko Wyżne)

III miejsce – Gabriela Bryg (Gorlice)

 

Chłopcy : rocznik 2010 - 2011

I miejsce – Damian Albrycht (Krościenko Wyżne)

II miejsce – Szymon Kozak (Ustrzyki Dolne)

III miejsce – Kamil Cysarz (Zalesie)

 

Dziewczynki : rocznik 2008 - 2009

I miejsce – Weronika Szewczyk (Iwonicz Zdrój)

II miejsce – Zuzanna Pocheć (Rudnik)

III miejsce – Amelia Barańska (Rudnik)

 

Chłopcy : rocznik 2008 - 2009

I miejsce – Karol Kaszany (Ustrzyki DOlne)

II miejsce – Szymon Wrona (Blizne)

III miejsce – Filip Wojtuń (Krościenko Wyżne)

 

Dziewczynki : rocznik 2006 - 2007

I miejsce – Emilia Albrycht (Krościenko Wyżne)

II miejsce – Angelika (Jodłowa)

III miejsce – Weronika Baran (Jodłowa)

 

Chłopcy : rocznik 2006 - 2007

I miejsce – Miłosz Grygolec (Krościenko Wyżne)

II miejsce – Karol Michna (Krościenko Wyżne)

III miejsce – Kacper Majer ( Ustrzyki DOlne)

 

Dziewczynki : rocznik 2004 - 2005

I miejsce – Łukasz Pelc (Krościenko Wyżne)

II miejsce – Jakub Kepa (Rudnik)

III miejsce – Jan Wiecha (Rudnik)

 

 

Wyniki biegów na 10 km „Dycha Siekiernika” i 5 km „Siekierniczek” oraz „Marszu Siekiernika” Nordic Walking na 5 km znajdują się na stronie: http://chronotex.pl/wyniki/

 

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów. Dziękujemy strażakom OSP Krościenko Wyżne i OSP Pustyny oraz policjantom Wydziału Ruchu Drogowego w Krośnie w zabezpieczeniu trasy biegów. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego z Krościenka za pomoc w przeprowadzeniu zawodów. Dziękujemy Anicie Fal i Michałowi Niżnikowi za relację zdjęciową. Składamy wielkie podziękowania dla komentatora imprezy Michała Półchłopka i DJ-a Przemka Królickiego oraz dla wszystkich, którzy pomogli w przeprowadzeniu zawodów, zwłaszcza dla członków Stowarzyszenia Aktywnej Promocji Sportu i Kultury "APSiK"

 

Lista Sponsorów: Urząd Gminy Krościenko Wyżne, Dariusz Sobieraj – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Nowy Styl Group, Cellfast , Rejon Budowy Dróg i Mostwów, Materiały Budowlane „SIGMA” Dominik Dróżdż, GOPS Krościenko Wyżne, Firma LATER Rymanów, Vingberg Polska ,Stowarzyszenie Kulturalne Dębina, Mart Diamonds Agnieszka Windak i Krzysztof Szłapa, Sklep SPAR Krościenko Wyżne, Sklep Zielony Koszyk Krościenko Wyżne, Wiesław Mezglewski Sklepy „S”, PROWIDENT Polska S.A., Eugeniusz Pelczar PELMET,  Piekarnia FIEJDASZ Iwonicz, Firma WALTER Władysław Chrobak, Usługi Gastronomiczne AM Agnieszka Tylka, BIMAX, Apteka Werbena Krościenko Wyżne, Jerzy Liput Materiały Budowlane,  Delikatesy Centrum Pustyny, Hurtownia ZOSTAŃ Krosno, Janusz Szul, Darek i Grzegorz Szmyd Meblo-Dark, Bogusława i Mieczysław Krauz sklep Zieleniak, Janusz Mikuła – zakłady mięsne Nowy Żmigród, Spółdzielnia Mleczarska Jasienica Rosielna, Natalia Szelc sklep „U Hajduka”, Sklep Spożywczy Antoni Filar, Cukiernia „W-Z”tka, GS Korczyna


 

Więcej zdjęć znajduje się na stronie internetowej GOSiR Krościenko Wyżne.

Tekst: Rafał Przymusiński