26 sierpnia br. w ramach obchodów święta gminy Krościenko Wyżne pod Patronatem wójta gminy Jana Omachla i Dariusza Sobieraja Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego odbyła się dwunasta edycja imprezy biegowej pn. „Dycha Siekiernika”. Przez jedenaście lat zawody odbywały się przy pięknej pogodzie, jednak tym razem trafiliśmy na najzimniejszy i mocno deszczowy dzień sierpnia tego roku. Od tygodnia śledziliśmy prognozy z wiarą, ze może front atmosferyczny się trochę przesunie, ale tym razem się nie udało. Widząc nakręcający się licznik osób, które zapisały się do biegów przez internet organizatorzy mieli duży ból głowy gdzie ich wszystkich pomieszczą. Gdzie będą mogli spożyć posiłek po biegu, gdzie będą mogli schować się przed deszczem. Dzięki temu, że został wyniesiony sprzęt z siłowni w części budynku GOSiR udało się to w miarę zorganizować (widać jak bardzo przydałyby się zadaszone trybuny). Gdy na godzinę przed rozpoczęciem planowanych biegów dla dzieci padający lekki deszcz zamienił się w nawałnicę, która zalała stadion czyniąc z niego w kilku miejscach płytki basen, baliśmy się że rodzice nie puszczą swoich pociech na taką aurę a przygotowane paczki z nagrodami trzeba będzie przechować do następnego roku. Licząc już tylko na uczestników biegów głównych, dla których nie ma złej pogody do biegania, przecieraliśmy trochę oczy ze zdumienia widząc kolejne dzieci zgłaszające się do zapisów. W sumie w biegach dziecięcych wystartowało 129 osób. Na szczęście o godz. 12.00 ulewa trochę odpuściła i przy lekkiej mżawce zgodnie z harmonogramem rozpoczęła się ich rywalizacja. Bieg w błocie i w niektórych miejscach po kostki w wodzie był na pewno trudny, czego skutkiem były liczne upadki ( na miękkie, mokre podłoże), ale na pewno był też jedyny w swoim rodzaju i na długo zostanie w ich pamięci. W strugach deszczu puchary i nagrody najmłodszym wręczyli Edward Marszałek prezes stowarzyszenia kulturalnego Dębina, Marek Aftanas dyrektor SP w Krościenku Wyżnym i Rafał Przymusiński kierownik GOSiR.

Po najmłodszych przyszedł czas na „prawdziwą ucztę” dla biegaczy. Widać było że perspektywa zmierzenia się na trasie z wodą, błotem i deszczem nastrajała ich pozytywnie. Pierwszą grupą, która wystartowała w tych warunkach byli uczestnicy biegu głównego na 10 km „Dycha Siekiernika”. Punktualnie o godz. 14.00 odliczanie rozpoczął radny gminy Krościenko Wyżne Edward Marszałek, a sygnał do startu uderzeniem siekierą w pień dał pomysłodawca całej Imprezy i twórca sekcji biegowej w Krościenku Wyżnym Janusz Szmyd. Pięć minut później na trasę ruszył „Siekierniczek” a po kolejnych pięciu minutach rozpoczęła się rywalizacja w nordic walking „Marsz Siekiernika” również na dystansie 5 km. Tuż przed startem Pan Janusz Szmyd prosił wszystkich uczestników o zachowanie ostrożności podczas biegu szczególnie na 2 km trasy gdzie znajdował się stromy zbieg zakończony strumykiem (w tym dniu strumyk przypominał małą rzeczkę). Relacje biegaczy potwierdziły słowa Pana Janusza. Wielu z nich zjeżdżało ślizgiem ponieważ buty traciły przyczepność z podłożem. Warunki były ciężkie, a temperatura nie chciała się podnieść. 274 osoby w wieku od 15 do 88 lat stawiły czoła wymagającej trasie i pogodzie, przy której przyszło im rywalizować. Widok na mecie brudnych i zmęczonych ale szczęśliwych osób był wyjątkowy. Czasem tylko biały uśmiech przebijał się przez szarą warstwę błota na twarzy. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni. Niektórzy, jakby im jeszcze było mało rzucali się po przekroczeniu linii mety niczym piłkarz po strzelonej bramce. Z tą różnicą, że ślizg nie był na zieloną murawę tylko na 10 cm błota. Pamiątkowy medal w kształcie siekiery, który otrzymał każdy po zakończeniu biegu „smakował” wyjątkowo. Rywalizacja w takich warunkach to był prawdziwy „Siekiernik”

 

 

Deszcz nie przestawał padać. Uczestnicy biegów zeszli z murawy stadionu i udali się do GOSiR-u na ciepły posiłek przygotowany przez organizatorów. Prawie trzysta osób szukało dla siebie suchego miejsca gdzie mogłoby usiąść, zjeść i trochę się ogrzać. Na schodach, korytarzu i w szatniach ciężko było o wolny kąt. Pomimo tych warunków atmosfera wyśmienita. Wspomnienia i dyskusje nt. ukończonego biegu trwały do czasu rozpoczęcia ceremonii zamknięcia zawodów i wręczenia nagród w poszczególnych kategoriach. Łącznie puchary, nagrody finansowe i rzeczowe otrzymało 86 osób. W tym dniu z powodów osobistych nie mogli przybyć patroni zawodów Jan Omachel i Dariusz Sobieraj, którzy towarzyszą tej imprezie od początku jej powstania. Nagrody zwycięzcom wręczyli zastępca wójta Alicja Fejkiel-Guzik, Edward Marszałek prezes Dębiny i Agnieszka Windak przedstawicielka Mart Diamonds. Firma Mart Diamonds ufundowała również diament dla jednej losowo wybranej uczestniczki biegów. Diament powędrował do Ustrzyk Dolnych i był to moment kończący zawody. Imprezę poprowadził Pan Stanisław Jagiełło. Jego stanowisko spikera również pływało w wodzie. Przemoczony i zmarznięty prawie przez 5 godzin komentował wyczyny sportowców, prowadził wywiady i bawił zebranych, za co mu bardzo dziękujemy.

 

Najlepsze trójki w biegach dzieci i młodzieży:

 

Kat. dziewczynek : rocznik 2013 i mł. ( dystans 100 metrów )

I miejsce – Laura Zygmunt ( Iskrzynia )

II miejsce – Joanna Szelc (Krosno )

III miejsce – Julia Liput (Krościenko Wyżne )

 

Kat. chłopców : rocznik 2013 i mł. ( dystans 100 metrów )

I miejsce – Nikodem Bołd ( Łężany )

II miejsce – Dawid Prajzner ( Krościenko Wyżne )

III miejsce – Filip Zatorski ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

 

Kat. dziewczynek : rocznik 2011 – 2012 ( dystans 100 metrów )

I miejsce – Emilia Staszewska ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

II miejsce – Michalina Glazar ( Krościenko Wyżne )

III miejsce – Paulina Pelc ( Zalesie )

 

Kat. chłopców : rocznik 2011 – 2012 ( dystans 100 metrów )

I miejsce – Franciszek Wrona ( Blizne )

II miejsce – Szymon Filar ( Krościenko Wyżne )

III miejsce – Sebastian Zygmunt ( Iskrzynia )

 

Kat. dziewczynek : rocznik 2009 – 2010 ( dystans 200 metrów )

I miejsce – Emilia Olszewska ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

II miejsce – Amelia Wronowska ( MKS Halicz Ustrzyki Dolne )

III miejsce – Nikola Bołd ( Łężany )

 

Kat. chłopców : rocznik 2009 - 2010 ( dystans 200 metrów )

I miejsce – Damian Albrycht ( Krościenko Wyżne )

II miejsce – Dawid Pelczar ( Krościenko Wyżne )

III miejsce - Kamil Bolek ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

 

Kat. dziewczynek : rocznik 2007 – 2008 ( dystans 300 metrów )

I miejsce – Emilia Albrycht ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

II miejsce – Weronika Szewczyk ( Iwonicz )

III miejsce – Martyna Kaczkowska ( Haczów )

 

Kat. chłopców : rocznik 2007 – 2008 ( dystans 500 metrów )

I miejsce – Franciszek Kania ( Odrzykoń )

II miejsce – Miłosz Bolek ( Krościenko Wyżne )

III miejsce – Karol Kaszany ( MKS Halicz Ustrzyki Dolne )

 

Kat. dziewcząt : rocznik 2005 – 2006 ( dystans 500 metrów )

I miejsce – Alicja Matiasik (MKS Halicz Ustrzyki Dolne )

II miejsce – Lidia Such ( Lubatówka )

III miejsce -Julia Prajzner (KB GOSiR Krościenko Wyżne )

 

Kat. chłopców : rocznik 2005 - 2006 ( dystans 800 metrów )

I miejsce – Łukasz Pelc (KB GOSiR Krościenko Wyżne )

II miejsce – Paweł Kuc (MKS Halicz Ustrzyki Dolne )

III miejsce - Kamil Czekański ( Krościenko Wyżne )

 

Kat. dziewcząt : rocznik 2003 - 20004 ( dystans 800 metrów )

I miejsce – Monika Moskal ( Frysztak )

II miejsce – Julita Krzyżanowska ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

III miejsce – Gabriela Jagielska ( MKS Halicz Ustrzyki Dolne )

 

Kat. chłopców : rocznik 2003 – 2004 ( dystans 1000 metrów )

I miejsce – Aleksander Grygolec ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

II miejsce – Mikołaj Gerlach ( KB GOSiR Krościenko Wyżne )

III miejsce – Piotr Rojek ( Ropczyce )

 

Wyniki biegów na 10 km „Dycha Siekiernika” i 5 km „Siekierniczek” oraz „Marszu Siekiernika” Nordic Walking na 5 km znajdują się na stronie:

http://chronotex.pl/wyniki/

 

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów. Dziękujemy strażakom OSP Krościenko Wyżne i OSP Pustyny oraz policjantom Wydziału Ruchu Drogowego w Krośnie i harcerzom z Krościenka za pomoc w zabezpieczeniu trasy biegów. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego z Krościenka za pomoc w przeprowadzeniu zawodów. Składamy wielkie podziękowania dla komentatora imprezy Pana Stanisława Jagieło oraz dla wszystkich, którzy pomogli w przeprowadzeniu zawodów, zwłaszcza dla członków Stowarzyszenia Aktywnej Promocji Sportu i Kultury "APSiK"  

 

Lista Sponsorów: Urząd Gminy Krościenko Wyżne, Dariusz Sobieraj – Radny Sejmiku Województwa Podkrapackiego, Firma Nowy Styl Group, Cellfast, Rejon Budowy Dróg i Mostwów, Materiały Budowlane „SIGMA” Dominik Dróżdż, GOPS Krościenko Wyżne, Firma LATER Rymanów, Stowarzyszenie Kulturalne Dębina, Mart Diamonds Biuro Regionalne Kraków, , Sklep SPAR Krościenko Wyżne, Sklep Zielony Koszyk Krościenko Wyżne, Wiesław Mezglewski Sklepy „S”, PROWIDENT – Andrzej Majchrowicz, Eugeniusz Pelczar PELMET, Barbara i Zdzisław Omachel SKLEP, Piekarnia FIEJDASZ Iwonicz, Firma WALTER Władysław Chrobak, Usługi Gastronomiczne AM Agnieszka Tylka, Apteka Werbena Krościenko Wyżne, Eektromechanika „SZAJCAR” Miejsce Piastowe Jerzy Liput Materiały Budowlane, Delikatesy Centrum Pustyny, Ubezpieczenia ALWIS & SECURA Nowy Sącz, Natalia Bokowy sklep „U Hajduka”, Nowaja Studio Treningu Personalnego Krościenko Wyżne, Witold Szafran Art-Cafe,Smak Mięs Tomasz Leja, BOLEMAR Bolesław Zajdel Pan Witold Hawrot , Sklep Spożywczy Antoni Filar, Firma ASTRA Kombornia – Anna i Wiesław Wróbel, GS Korczyna, Anita i Lesław Pelczar, Hurtownia ZOSTAŃ Krosno, Krzysztof Adamski SPORT- BRAND, Spółdzielnia Mleczarska Jasienica Rosielna, Sklep Wielobranżowy MISTERBRIKO Miejsce Piastowe, Cukiernia „W-Z”tka, Bogusława Krauz sklep Krościenko Wyżne, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.