W dniu 7 grudnia br. w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się  organizowany przez Gminę Krościenko Wyżne oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym „Jesienny wieczór w blasku świec”.

Na wydarzenie, nad którym patronat honorowy objął Wójt Gminy Krościenko Wyżne składał się konkurs recytatorski „O Złoty Liść Dębu”, podczas którego wykonane zostały wiersze napisane przez krościeńskich poetów: Małgorzatę Liput, Małgorzatę Kaliszuk, Annę Ziębę – Lonc oraz Edwarda Marszałka. Artyści, wspólnie z wójtem gminy stanowili jury konkursu.

Brak ustalenia górnej granicy wieku uczestników umożliwił udział w zmaganiach z krościeńską poezją nie tylko młodzieży w wieku szkolnym, ale również osobom dorosłym.

W konkursie wzięli udział: Aleks Panasiuk  – W dębach zaklęte (Małgorzata Kaliszuk), Alicja Sajdak – Drewniane serce (Małgorzata Liput), Martyna Fejkiel – Bieszczady (Małgorzata Kaliszuk), Gabriel Szajna –  Jesień (Edward Marszałek), Ewa Bielecka – Co ma mucha do nart (Edward Marszałek), Magdalena Mercik – Jantary Jesieni (Małgorzata Liput), Weronika Marszałek – Samotność (Anna Ziemba-Lonc), Filip Wojtuń – Buty dwa i ja (Małgorzata Kaliszuk), Martyna Bajgrowicz – Kiedyś byłam aniołem (Anna Ziemba- Lonc) oraz Stanisław Bielecki – Dom (Małgorzata Liput).

Po zakończeniu recytacji przez wszystkich śmiałków, jury udało się na niezwykle trudne  - z uwagi na wysoki poziom konkursu - obrady. Również obecni na sali widzowie mogli wczuć się w rolę jurorów, gdyż przy pomocy przygotowanych ankiet głosowali na występ, który najbardziej przypadł im do gustu.

Następnie na scenie pojawiła się grupa działająca pod nazwą „Cisza, jak ta” prezentując utwory poezji śpiewanej.  Były to kompozycje utrzymane w klimacie nawiązującym do takich tuzów gatunku jak Stare Dobre Małżeństwo, Raz Dwa Trzy, czy Wolna Grupa Bukowina.

 

 

W przerwie koncertu jury ogłosiło wyniki konkursu, a jego zwycięzcą okazał się Stanisław Bielecki. Nagroda publiczności przypadła w udziale Filipowi Wojtuniowi.

 

 

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w konkursie oraz tomik poezji autora, którego wiersz recytował. Ponadto, laureat I miejsca otrzymał statuetkę przedstawiającą „Złoty Liść Dębu”, a pamiątkowy grawerton przypadł w udziale zdobywcy nagrody publiczności. Wszystkim, którzy postanowili zmierzyć się z lokalną poezją serdecznie gratulujemy.