Świętowanie dnia 11 listopada dla każdego krościeniaka przyjmuje dwojaki wymiar. Co roku ten dzień przypomina o kolejnych rocznicach odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. W tym dniu przypada również liturgiczne wspomnienie św. Marcina – patrona parafii w Krościenku Wyżnym, a co za tym idzie odpust parafialny. Ponadto, podczas mszy świętej o godz. 9:00 krościeńska młodzież otrzymała z rąk JE abp-a Józefa Michalika sakrament bierzmowania.Arcybiskup przewodniczył również uroczystej eucharystii, która rozpoczęła obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Podczas liturgii wystawiono poczty sztandarowe: Harcerzy ze Szczepu im. Stanisława Filara, Ochotniczych Straży Pożarnych z Krościenka Wyżnego i Pustyn oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Homilię wygłosił ks. prał. Krzysztof Pastuszak.

 

 

Po zakończonej mszy świętej przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego - licznie biorący udział w uroczystościach mieszkańcy gminy - udali się pod pomnik upamiętniający 100 - lecie odzyskania niepodległości. Konno towarzyszył im ubrany w lśniącą zbroję św. Marcin. Uroczystości przy pomniku rozpoczęła Natalia Lorens – uczennica szkoły podstawowej w Krościenku Wyżnym poruszającą interpretacją wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt.: Byłeś jak wielkie, stare drzewo…”. Następnie wszyscy zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał wójt gminy, który w swoim wystąpieniu przywołał pamięć pokoleń Polaków, stawiających czoła zaborcom od czasu utraty niepodległości.W swoim wystąpieniu podkreślił, iż: „…musimy pamiętać, jaka była cena wolności, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że dobro Ojczyzny musi być naszym najważniejszym obowiązkiem. Pamiętajmy skąd pochodzimy, jakie tradycje i wartości wynieśliśmy z domu naszych rodziców. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Bądźmy dumni z naszej historii, bądźmy dumni z naszej wiary. W myślach i czynach zawsze kierujmy się tym pięknym hasłem, które od wieków widnieje na sztandarach naszej Ojczyzny: Bóg, Honor, Ojczyzna.”

Po odmówieniu - poprowadzonej przez księdza arcybiskupa - modlitwy za Ojczyznę, delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki biało-czerwonych goździków jako wyraz pamięci dla ofiar poniesionych w imię wolności przez Polaków na przestrzeni wieków. Kwiaty złożyli: wójt gminy wraz z zastępcą, w imieniu rady gminy, wiceprzewodniczący: Beata Najbar i Eugeniusz Such, abp Józef Michalik razem z księżmi proboszczami parafii w Krościenku Wyżnym i Pustynach, przedstawiciele oświaty i wychowania naszej gminy: dyrektor szkoły podstawowej oraz dyrektor przedszkola samorządowego, a także radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krościenku Wyżnym.

Uroczystości zakończyło wykonanie przez orkiestrę dętą utworu: „My, Pierwsza Brygada” – pieśni I Brygady Legionów Polskich - dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.