Tradycją stało się już, że 15. sierpnia w kalendarzu każdego Krościeniaka zapisał się pod znakiem gminnych dożynek. Nie inaczej było w tym roku.

Uroczystości rozpoczęły się przy Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym, skąd odbył się przemarsz z wieńcami dożynkowymi do kościoła. Uczestniczyli w nim Starostowie Dożynek: Zofia Borkowska i Stanisław Gierlach, przedstawiciele władz gminy, kierownicy jednostek organizacyjnych, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście, a wśród nich Wicewojewoda Podkarpacki – Lucyna Podhalicz. Towarzyszył im akompaniament Gminnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Macieja Filara.

O godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji rolników, podczas której podziękowano im za trud codziennej pracy na roli. Podczas liturgii poświęcono chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbóż oraz wieńce dożynkowe.

 

 

Tuż po 14:00, na - ugruntowany w krościeńskiej tradycji - objazd gminy wyruszyły ciągniki, z przyczep których do czekających wzdłuż trasy dzieci frunęły słodycze. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Panom Jerzemu i Mateuszowi Liputom za udostępnienie i prowadzenie ciągników.

Tuż po godzinie 16:00 na scenie przy budynku urzędu gminy rozpoczęła się część artystyczna. Zapoczątkował ją występ Koła Gospodyń Wiejskich. Następnie członkinie KGW przekazały wójtowi chleb dożynkowy, aby wspólnie z radnymi gminy oraz Starostą Dożynek poczęstowali nim wszystkich zebranych. Kolejny akcent postawiła Gminna Orkiestra Dęta przedstawiając swój program, by później ustąpić miejsca wspaniale prezentującym się w strojach ludowych Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które tym razem wykonały regionalne przyśpiewki.

Później na scenie zawitała kapela ludowa „Krościeniacy”, której występ poprzedziło wręczenie pamiątkowego grawertonu z okazji 25. rocznicy pierwszego występu kapeli. Po zakończeniu koncertu przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru – Mateusza Ziółko z zespołem.

Koncert zwycięzcy takich programów jak The Voice of Poland, czy Twoja Twarz Brzmi Znajomo wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców zarówno naszej gminy, jak również sąsiednich miejscowości. Artysta oprócz własnych kompozycji wykonał także evergreeny legendarnej grupy Queen, Eltona Johna, A-ha, czy niezapomnianego Czesława Niemena. Wielokrotne bisy i gromkie oklaski publiczności świadczą o powodzeniu koncertu, a przemawiają za tym również kolejki po autografy, czy wspólne zdjęcie z muzykiem.

Po zakończeniu licznych bisów gwiazdy wieczoru przyszedł w końcu czas na zabawę taneczną przy muzyce zespołu Eris. Ta potrwała do późnych godzin nocnych i zakończyła Dożynki Gminne 2019.